Kończy się wielotygodniowa saga transferowa z udziałem Arkadiusza Milika. Jak informują włoskie media, reprezentant Polski przeniesie się do AS Roma. W najbliższych kilkunastu lub kilkudziesięciu godzinach planowana jest oficjalna prezentacja.

O tym, że Milik zmieni klub wiadomo było od dłuższego czasu. Po czterech latach występów w barwach Napoli, reprezentant Polski zapragnął zmiany. Zdecydował, że nie przedłuży wygasającego za rok kontraktu, co było jednoznaczne z tym, że podczas bieżącego okna transferowego Napoli musi sprzedać Polaka, jeśli chce cokolwiek zarobić. Wśród potencjalnych nowych pracodawców wymieniało się kilka czołowych klubów Europy.

Transferowa saga z udziałem Milika

W pewnym momencie wydawało się, że Milik trafi do Juventusu. O to zabiegał trener Starej Damy Maurizio Sarri, ale w międzyczasie stracił pracę. Gdy stery objął Andrea Pirlo, temat upadł. Zainteresowani polskim napastnikiem miały być Atletico Madryt oraz Tottenham Hotspur, ale najwyraźniej nie na tyle, by złożyć konkretne propozycje.

Kilka dni temu Milik odrzucił propozycję niemieckiego RB Lipsk. Do końca w grze pozostawały AS Roma oraz Newcastle United. Polak wolał zostać we Włoszech, właściciel Napoli Aurelio De Laurentiis – ze względów finansowych – wolał sprzedać do Anglii. Ostatecznie jednak Azzurri delikatnie zeszli z oczekiwań finansowych.

Milik w AS Roma. Zarobią polskie kluby

Według „La Gazzetta dello Sport”, Roma zapłaci za Milika 20 mln euro oraz ewentualnie 5 mln euro po spełnieniu dodatkowych warunków (inne źródła mówią o 24+4 mln euro). Włosi podają, że trwa spotkanie przedstawicieli obu klubów w celu dopięcia szczegółów, a oficjalne potwierdzenie transferu powinno nastąpić w najbliższych kilkunastu godzinach.

Jeśli nic nie wysypie się na ostatniej prostej, na przejściu Milika do Romy zarobią także polskie kluby. FIFA zmieniła ostatnio zasady tzw. solidarity payment. Według nowych przepisów pieniądze należom się klubom nawet jeśli piłkarz zmieni zespół w obrębie tej samej federacji. Dotąd opłata obowiązywała tylko w przypadku, gdy zawodnik przechodził do innego kraju.

Pięć procent z sumy transferu należy się klubom, w których dany piłkarz przebywał między 12. a 23. rokiem życia. Rozwój Katowice otrzyma ok. 1,5 mln złotych, a Górnik Zabrze ok. 1 mln zł.

W ciągu czterech lat gry w Napoli Milik rozegrał 122 spotkania, w których strzelił 48 goli oraz zanotował 5 asyst.

W minionym sezonie Seria A Roma zajęła 5. miejsce i zagra w Lidze Europy. Włoska ekstraklasa rozgrywki zainauguruje 19 września.

Fot. wikipedia.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here