Kiedy Zbigniew Boniek zadzwonił do Jerzego Brzęczka z ofertą pracy, głęboko do kieszeni sięgać nie musiał. Inaczej jest w przypadku nowego selekcjonera reprezentacji Polski. Paulo Sousa jest szkoleniowcem dużo większego kalibru, do tego przywykł do gaż fundowanych w standardzie zachodnim. Zatrudnienie Portugalczyka wiąże się z dużo większym drenażem konta Polskiego Związku Piłki Nożnej. Ile zarabia więc Paulo Sousa?

Adam Nawałka dostawał za miesiąc pracy w reprezentacji 100 tys. zł. miesięcznie. Według wszelkich przesłanek jego następca zarabiał już mniej. Dodatkowo wiosną pensja Brzęczka, z powodu kryzysu związanego z koronawirusem została obcięta o połowę.

Podobne stawki dla trenerów z zagranicy to napiwek. Leo Benhakker, który prowadził biało-czerwonych przez trzy lata, od lipca 2006 do września 2009 roku, razem z premiami zgarnął prawie 3 mln euro, czyli jakieś 12 mln zł – podliczyli zaraz po zwolnieniu Holendra dziennikarze „Przeglądu Sportowego”. Należy jednak podkreślić, że od tego czasu minęło kilkanaście lat, a od tego czasu wartość pieniądza mocno się zmieniła.

Ile zarabia Paulo Sousa?

Niedawno media podawały, że brany ostatnio pod uwagę do objęcia kadry Lars Lagerback miałby zażądać 150 tys. zł. miesięcznie. Rozbieżności są jednak spore, bo już charakterny rosyjski trener Stanisław Czerczesow zażyczył sobie prawie milion zł. za miesiąc.

„Rosjanin wcale nie zwariował, być może podobną sumę piłkarski związek musi wypłacać Portugalczykowi, bo Czerczesow domagał się tylko stawki zbliżonej do poborów trenerów najlepszych reprezentacji świata” – podaje RMF FM. Francuskie media podają, że za miesiąc pracy w Girondins Bordeaux Sousa zgarniał prawie milion złotych miesięcznie. Nie jest więc wykluczone, że polski związek zaoferował mu podobną sumę.

Choćby aspekt finansowy jest czynnikiem, który z góry wykluczał zatrudnienie trenerów z absolutnego topu. Związki piłkarskie mają dużo mniejsze możliwości finansowe od największych klubów świata. Dlatego też, rozpatrywanie kandydatur Massimiliano Allegrego czy Maurizio Sarrego nie miało sensu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here