Za nami czwarta kolejka Serie A i trzecia kolejka Serie B. Na włoskich boiskach minionego weekendu pojawiło się wielu polskich zawodników. Nie był to dobry czas dla naszych bramkarzy, Wojciech Szczęsny przesiedział mecz z Crotone FC na ławce, bo Andrea Pirlo dał szanse rozprostować kości Gianluigiemu Buffonowi, a Bartłomiej Drągowski i Łukasz Skorupski nie błysnęli, za to po kilka razy musieli wyciągać piłkę z siatki. Plusy należy postawić przy nazwiskach Reca, Walukiewicz i Kupisz. Ten pierwszy wywalczył karnego w meczu przeciwko „Juve”, drugi zanotował asystę, a trzeci zaliczył wejście smoka, zdobywając dwie bramki.

Pojedynek Polaków i asysta Walukiewicza

W starciu Karol Linetty vs. Sebastian Walukiewicz z tarczą zakończył zawody ten drugi. Jest jednym z objawień poprzedniego sezonu Serie A, a w obecnym udowadnia, że świetna dyspozycja sprzed kilku miesięcy to nie przypadek, a kompilacja talentu z ciężką pracą. Spotkanie Torino FC z Cagliari Calcio okazało się prawdziwym thrillerem. Najpierw za sprawą Andrei Belottego na prowadzenie wyszli gospodarze, chwilę później wyrównali goście, a asystentem przy golu Joao Pdero okazał się właśnie polski obrońca. Jego zespół po trafieniu Giovenniego Simeone prowadził do przerwy 2:1. Zaraz po wyjściu z szatni wyrównał Belotti. Drugiego gola najwyraźniej pozazdrościł mu Simeone, który po raz kolejny wpisał się na listę strzelców, rozstrzygając o wygranej Cagliari 3:2. Walukiewicz pozostał na boisku do ostatniego gwizdka, a Linetty opuścił je dwie minuty przed upływem regulaminowego czasu gry.

Reca wywalczył karnego przeciwko Juventusowi

Arkadiusz Reca rozegrał całe spotkanie w barwach Crotone FC w starciu z Juventusem FC. Polak w 11. minucie dostał prostopadłą piłę w polu karnym przeciwnika, ruszył po nią, ale na jego drodze staną Leonardo Bonucci, który dopuścił się nieprzepisowej interwencji. Jedenastkę na gola zamienił Simy. Dziesięć minut później wyrównał Alvaro Morata. „Juve” ostatnie pół godziny musiało radzić sobie w dziesiątkę, po tym jak czerwoną kartką ukarany został Federico Chiesa. W 67. min. za faul „żółtko” obejrzał Reca, który rozegrał pełne zawody. Całe spotkanie na ławce spędził Wojciech Szczęsny.

Klęska defensywy Glika

Benevento Calcio, którego obroną zawiaduje Kamil Glik zostało rozbite na wyjeździe przez AS Romę 5:2. Polak spędził na boisku całe 90 minut, ale on i jego koledzy nie byli w stanie powstrzymać ofensywy z Edinem Dżeko na czele, mimo, że niespodziewanie już w piątej minucie wyszli na prowadzenie po golu Gianluki Caprarego. Beniaminek prowadzony przez Filippo Inzaghiego na razie spisuje się całkiem przyzwoicie zajmując 10. lokatę w tabeli Serie A z dwoma zwycięstwami i dwiema porażkami na koncie. Doświadczony reprezentant Polski jest filarem zespołu, co doskonale wyraża się również w liczbach. W czterech do tej pory rozegranych kolejkach Inzaghi stawiał na niego zawsze – od samego początku, do samego końca spotkania.

Przeciętny Drągowski w przeciętnej Fiorentinie

Spotkanie czwartej kolejki dla zawodników Giuseppe Iachinego udane nie było, Spezia Calcio walczyła do końca i uratowała remis na kwadrans przed końcem. ACF Fiorentina zaczęła doskonale, bo od zdobycia dwóch bramek w pierwszych czterech minutach! Ich autorami byli German Pezzella i Cristiano Biraghi. Kilka minut przed przerwą Bartłomieja Drągowskiego w sytuacji sam na sam przechytrzył Daniele Verde, który umieścił piłkę między nogami Polaka. Świeżo upieczony reprezentant Polski kolejny cios otrzymał na 15 minut przed końcem meczu, w tej sytuacji mocno i technicznie uderzył Diego Farias. Zespół Iachinego początek sezonu może uznać za falstart, zajmują 11. miejsce w tabeli po jednym zwycięstwie, jednym remisie i dwóch porażkach. We Florencji z pewnością oczekuje się od nich więcej.

Tomasz Kupisz – dwie bramki w 45 minut

W trzeciej kolejce Serie B występy Polaków nie odbiły się szerszym echem poza wyczynem Tomasza Kupisza. Polski skrzydłowy spotkanie przeciwko Pisie Calcio rozpoczął na ławce rezerwowych US Salernitany, podobnie jak Patryk Dziczek, który po problemach zdrowotnych powoli zaczyna wracać do piłki. Kupisz pojawił się na placu gry dopiero w drugiej połowie zmieniając Cristiano Lombardego. Po wejściu był bardzo aktywny, wynikiem determinacji były gole strzelone w 57 i 71 minucie. Obie bramki były podobne, zdobyte z kilku metrów, po mocnych dobitkach.

Występy Polaków we Włoszech – 17-18 października 2020

Serie A

Kamil Glik (Benevento Calcio) – 90 minut przeciwko AS Romie (2:5)

Bartłomiej Drągowski (ACF Fiorentina) – 90 minut przeciwko Spezia Calcio (2:2)

Wojciech Szczęsny (Juventus FC) – na ławce przeciwko FC Crotone (1:1)

Arkadiusz Reca (Crotone FC) – 90 minut, wywalczony karny i żółta kartka przeciwko Juventusowi FC (1:1)

Sebastian Walukiewicz (Galgiari Calcio) – 90 minut i asysta przeciwko Torino FC (3:2)

Karol Linetty (Torino FC) – 88 minut przeciwko Cagliari Calcio (2:3)

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria) – 90 minut przeciwko SS Lazio (3:0)

Szymon Czyż (SS Lazio) – na ławce przeciwko UC Sampdorii (0:3)

Łukasz Skorupski (Bologna FC) – 90 minut przeciwko US Sassuolo Calcio (3:4)

Piotr Zieliński (SSC Napoli) – poza kadrą meczową (zakażenie koronawirusem)

Arkadiusz Milik (SSC Napoli) – nie został zgłoszony do rozgrywek Serie A

Paweł Dawidowicz (Hellas Verona) – mecz rozegrany zostanie w poniedziałek (19.10) przeciwko Genoa CFC

Serie B

Piotr Parzyszek (Frosinone Calcio) – 58 minut przeciwko Ascoli FC (1:0)

Przemysław Szymiński (Frosinone Calcio) – 17 minut przeciwko Ascoli FC (1:0)

Szymon Żurkowski (FC Empoli) – poza kadrą meczową (rehabilitacja do zabiegu na prawej nodze)

Thiago Cionek (Reggina FC) – 90 minut przeciwko Entella FC (1:1)

Adam Chrzanowski (Pordenone Calcio) na ławce w meczu przeciwko SPAL Ferrara (3:3)

Sebastian Musiolik (Pordenone Calcio) – 35 minut w meczu przeciwko SPAL Ferrara (3:3)

Bartosz Salamon (SPAL Ferrara) – 90 minut i żółta karka przeciwko Pordenone Calcio (3:3)

Jakub Iskra (SPAL Ferrara) – poza kadrą meczową

Paweł Jaroszyński (Pescara Delfino) – na ławce przeciwko FC Empoli (1:2)

Jakub Łobojko (Brescia Calcio) – 11 minut w meczu przeciwko US Lecce (3:0)

Marcin Listkowski (US Lecce) – 76 minut w meczu przeciwko Brescii Calcio (0:3)

Mariusz Stępiński (US Lecce) – 67 minut w meczu przeciwko Brescii Calcio (0:3)

Filip Jagiełło (Brescia Calcio) – poza kadrą meczową

Tomasz Kupis (US Salernitana) – 45 minut i dwa gole w meczu przeciwko Pisa Calcio (4:1)

Patryk Dziczek (US Salernitana) – na ławce w meczu przeciwko Pisa Calcio (4:1)