Skrzydłowy Śląska Wrocław Przemysław Płacheta w przyszłym sezonie będzie grał w Championship – drugiej lidze angielskiej. Polak podpisał 4-letni kontrakt z Norwich City. Śląsk otrzyma za Płachetę 3 mln euro.

Płacheta grał w Śląsku zaledwie rok. Do Ekstraklasy trafił z pierwszoligowego Podbeskidzia Bielsko-Biała jako młodzieżowiec. Był wiodącą postacią Śląska i jednym z najlepszych zawodników polskiej ligi. Zagrał w sumie 35 spotkań (każde w pierwszym składzie), w których strzelił osiem goli i zanotował pięć asyst.

Śląsk zrobił najlepszy interes w swojej historii. Podbeskidziu zapłacił za Płachetę 300 tys. złotych. Po 12 miesiącach dostanie 45-krotność tej kwoty.

Płacheta trenował w RB Lipsk

Urodzony w 1998 roku Płacheta jest młodzieżowym reprezentantem Polski. Selekcjoner Czesław Michniewicz powołał go na ubiegłoroczne mistrzostwa Europy do lat 21. Wówczas był rezerwowym – zagrał tylko 19 minut przeciwko Hiszpanii (0:5). Więcej grał w kolejnych (wciąż trwających) eliminacjach, a przeciwko Estonii (4:0) zdobył jedną z bramek.

Mimo młodego wieku Płacheta zwiedził już trochę klubów w swoim życiu, więc ma doświadczenie we wchodzeniu do nowej szatni. Jako junior trenował w łódzkich UKS-ie i ŁKS-ie oraz Polonii Warszawa. Dwa lata spędził również w RB Lipsk. W okresie, gdy koncern Red Bulla wchodził do niemieckiego klubu i budował podwaliny wielkiego zespołu. Do pierwszej drużyny Polak się nie przebił i wrócił do kraju. Na zapleczu Ekstraklasy grał w Pogoni Siedlce, wspomnianym Podbeskidziu, aż trafił do Śląska, a stąd do Norwich.

Charakterystyczną cechą Płachety jest szybkość. Do niego należy sprinterski rekord w minionym sezonie Ekstraklasy – 35,22 km/godz. Jest lewonożny, ale prawa noga nie służy jedynie do podpierania, dysponuje mocnym uderzeniem z dystansu. Do poprawy na pewno umiejętności techniczne.

Polacy w Championship

Choć Płacheta trafia do występującego w Premier League Norwich, to w kolejnym sezonie zagra na zapleczu angielskiej ekstraklasy. „Kanarki” nie mają szans na utrzymanie i z hukiem spadają do niższej ligi. W 37 spotkaniach zgromadzili zaledwie 21 pkt.

Płacheta dołączy do małej „polskiej kolonii” grającej w Championship. Zawodnikiem Derby County jest Krystian Bielik, a bramkarzem Millwall Bartosz Białkowski. Najprawdopodobniej w lidze będzie grał również Artur Boruc. Jego Bournemouth potrzebuje cudu, by utrzymać się w Premier League. Choć Polakowi wraz z końcem sezonu kończy się umowa z klubem, to wiele wskazuje na to, że kontrakt Boruca zostanie przedłużony.

Nie wiadomo także co z Kamilem Grosickim. Przed ostatnią kolejką Championship West Bromwich jest drugie w tabeli, ale nie wygrało od trzech spotkań i zniwelowało przewagę nad resztą stawki. By awansować do Premier League, musi w ostatniej kolejce wygrać z QPR. Klub Polaka gonią Brentford i Fulham.

Pewne awansu do Premier League jest natomiast Leeds United, w którym regularnie występuje Mateusz Klich, a w kadrze znajdują się także Kamil Miazek i Mateusz Bogusz.

Fot. Twitter/@NorwichCityFC

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here