Poznańska Lokomotywa powoli wyhamowuje, zjeżdża na boczny tor i kończy swój udział europejskich pucharach. Mecz z Rangers nie będzie jednak tylko o honor.

Lech po pięciu kolejkach ma na koncie 3 punkty i stracił szansę na awans do fazy pucharowej Ligi Europy. Kolejorz gra jednak o pieniądze, a także o punkty rankingowe zarówno dla siebie, jak i dla Ekstraklasy. Bardzo ważne punkty.

UEFA ustala współczynniki klubowe i ligowe na podstawie wyników z ostatnich pięciu sezonów. Lechowi odpadną więc punkty za sezon 2015/16, gdy po raz ostatni grał w fazie grupowej Ligi Europy. Ugrał wówczas 5 „oczek” – dwukrotnie zremisował z Belenenses i raz wygrał z Fiorentiną.

Jeśli Lech chce utrzymać współczynnik UEFA na takim poziomie, z jakim przystępował do europejskich zmagań w tym sezonie, musi z Rangersami wygrać. W przeciwnym razie punktów będzie miał mniej, co może przełożyć się na brak rozstawienia w rundach kwalifikacyjnych do europejskich pucharów. O ile Lech się do nich oczywiście zakwalifikuje.

Lech walczy dla Ekstraklasy

Na ewentualnej wygranej Lecha skorzysta cała Ekstraklasa. Od sezonu 2022/23 UEFA tworzy nowe rozgrywki – Ligę Konferencji, potocznie zwaną Ligą Europy 2. Zagrają w niej trzy polskie zespoły. Od której rundy eliminacji zaczną? To zależy od tego, jak będzie wyglądał ranking UEFA po zakończeniu bieżących rozgrywek.

Polska liga walczy o 27. miejsce w tym rankingu. Zwycięstwo Lecha dałoby polskiej federacji 0,5 pkt i współczynnik 15,625. Pozwoliłoby to przeskoczyć w rankingu Białoruś, Węgry oraz Kazachstan.

To z kolei kolei przełożyłoby się na start w eliminacjach do Ligi Konferencji od 2. rundy. W przypadku remisu przeskoczymy tylko Białoruś, awansujemy na 29. miejsce, a przygodę z europejskimi pucharami zaczniemy od 1. rundy.

Pieniądze dla Lecha

Nie bez znaczenia jest również gratyfikacja finansowa. Lech zarobił już sporo – jak na polskie warunki – w Lidze Europy, ale na samym meczu z Rangers może jeszcze więcej. Remis to 190 tys. euro, a wygrana – 570 tys. euro. To już pieniądze pozwalające na przykład dać roczny kontrakt dobremu piłkarzowi.

Dla szkockiego zespołu natomiast stawką meczu jest wygranie grupy. Spotkanie Lecha z Rangers rozpocznie się w czwartek, 10 grudnia o godzinie 18.55 na stadionie w Poznaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here