W piątek Polski Związek Piłki Nożnej podał szeroką listę zawodników. Do 15. marca wyłoniona zostanie ostateczna grupa, która pojedzie na zgrupowanie eliminacji mistrzostw świata 2022. Paulo Sousa wytypował na razie 35 piłkarzy, wśród nich jest kilku debiutantów oraz synów marnotrawnych, walczących o powrót.

Paulo Sousa przez kilka ostatnich tygodni gorączkowo poszukuje zawodników, którzy uzupełnią szkielet reprezentacji Polski. Szeroka lista udostępniona przez „Łączy Nas Piłka” jest jasnym sygnałem dla kilku zawodników, że powinni się wziąć mocno do roboty, bo portugalski szkoleniowiec widzi w nich potencjał reprezentacyjny i nie jest wykluczone, że dostaną szansę gry.

„Zgodnie z przepisami FIFA powołania dla zawodników powinny zostać wysłane do klubów najpóźniej na 15 dni przed początkiem zgrupowania, tj. do północy w niedzielę 7 marca 2021. Mając na uwadze obowiązujące regulacje oraz aktualną sytuację związaną z epidemią koronawirusa i wprowadzane przez poszczególne kraje lokalne restrykcje, selekcjoner zdecydował się w pierwszej kolejności powołać szeroką grupę zawodników, która następnie zostanie zawężona i jej finalny kształt zostanie ogłoszony podczas konferencji prasowej 15 marca” – tłumaczy portal PZPN-u.

Lista pełna niespodzianek

W 35-osobowej grupie pojawiło się kilka nazwisk, które można uznać za spore zakończenie, ale są też i tacy na których czekaliśmy od dawna.

W bramce debiutantów, ani synów marnotrawnych nie ma. Sousa między słupkami widzi Wojciecha Szczęsnego, Łukasza Fabiańskiego, Bartłomieja Drągowskiego i Łukasza Skorupskiego. U kolejnego selekcjonera bez echa przechodzi za to bardzo solidna postawa Rafała Gikiewicza w Bundeslidze.

Blisko swoich debiutów wydają się być Michał Helik, Tymoteusz Puchacz i Kamil Piątkowski. Pierwszy świetnie radzi sobie na zapleczu angielskiej ekstraklasy, drugi ma wielki potencjał i nie jest wykluczone, że w przyszłości stanie się etatowym lewym obrońcą kadry. Trzeci zaś przeżywa kapitalną przygodę w barwach Rakowa Częstochowa. Swoją postawą już teraz wywalczył sobie transfer do RB Salzburga. Blisko powrotu jest Paweł Dawidowicz. Obrońca Hellasu Werona wywalczył miejsce w składzie zespołu Ivana Juricia, Chorwat wystawił polskiego obrońcę już w 19 meczach Seria A tego sezonu.

Wśród pomocników listę debiutantów otwiera Rafał Augustyniak, który gra na pozycji defensywnego. Nominalnie może też występować na środku obrony. W tym sezonie Premier Ligi rozegrał 16 meczów, zdobył trzy bramki i dołożył asystę. Kolejnymi nowicjusze w tej formacji są Bartosz Slisz z Legii Warszawa oraz Kacper Kozłowski i Sebastian Kowalczyk z Pogoni Szczecin. Zawodnik „Wojskowych” jest podstawowym zawodnikiem swojego zespołu. 21-latek może więc zwiększyć rywalizację w środku pola reprezentacji. Portowcy? Kozłowski mimo, że ma dopiero 17 lat już został dostrzeżony przez Sousę, a w klubie cały czas dostaje szanse. Z kolei Kowalczyk jest mocnym punktem swojego zespołu – 18 występów, dwie bramki, jedna asysta – tak wyglądają jego liczby w aktualnej kampanii Ekstraklasy. Zanosi się też na powrót Bartosza Kapustki, który odradza się w Legii.

W ataku też pojawiły się dwa nowe nazwiska. W zasadzie to jedno nowe i jedno odświeżone. Karol Świderski wielokrotnie zakładał już koszulkę z białym orłem, ale jako junior i młodzieżowiec. Teraz świetną postawą w Grecji walczy o premierowy występ w seniorskiej kadrze. Jest gwiazdą PAOK-u Saloniki. Gra, strzela i asystuje. W tamtejszej Super Lidze zagrał 23 razy, zdobył dziewięć bramek i sześć razy dogrywał. Po długim odpoczynku od reprezentacji o powrót walczy Dawid Kownacki. Na boiskach 2. Bundesligi pokazuje się regularnie, ale seryjnym egzekutorem nazwać go nie można (17 meczów, 3 gole, 3 asysty).

Postali powołani to zawodnicy, na których od lat opiera się gra biało-czerwonych oraz grupa młodych wilków, które jesienią ubiegłego roku wgryzły się do zespołu.

Paulo Sousa – powołania:

Bramkarze: Bartłomiej Drągowski, Łukasz Fabiański, Wojciech Szczęsny, Łukasz Skorupski

Obrońcy: Jan Bednarek, Kamil Piątkowski, Bartosz Bereszyński, Tymoteusz Puchacz, Paweł Dawidowicz, Arkadiusz Reca, Kamil Glik, Maciej Rybus, Michał Helik, Sebastian Walukiewicz, Tomasz Kędziora

Pomocnicy: Rafał Augustyniak, Grzegorz Krychowiak, Kamil Grosicki, Karol Linetty, Kamil Jóźwiak, Jakub Moder, Bartosz Kapustka, Przemysław Płacheta, Michał Karbownik, Bartosz Slisz, Mateusz Klich, Sebastian Szymański, Sebastian Kowalczyk, Piotr Zieliński, Kacper Kozłowski

Napastnicy: Dawid Kownacki, Krzysztof Piątek, Robert Lewandowski, Karol Świderski, Arkadiusz Milik

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here