Kilkunastu Polaków wybiegło na włoskie boiska minionego weekendu. Mimo gęstej mgły, dokładnie swój występ zapamięta Karol Linetty, który w piątek zdobył swoją pierwszą bramkę dla Torino FC. Kilkoma świetnymi interwencjami popisał się w meczu przeciwko Udinese Calcio Bartłomiej Drągowski, a Patryk Dziczek po problemach zdrowotnych wrócił do rywalizacji w Serie B.

Karol Linetty i pierwsza bramka dla Torino

W pierwszym meczu piątej kolejki Serie A US Sassuolo zremisowało z Torino FC 3:3. Pierwszego gola w barwach „Toro” zdobył Karol Linetty. Polak w 33. min. dał swojej drużynie prowadzenie, a asystował mu inny nowy nabytek turyńczyków – Mergim Vojvoda. Spotkanie rozgrywane było w tak gęstej mgle, że potrzeba było trochę czasu, żeby zidentyfikować zdobywcę bramki. Spotkanie ostatecznie zakończyło się remisem 3:3. Linetty był jedną z jaśniejszych postaci na boisku, a „La Gazzetta dello Sport” przyznała mu ocenę „6,5”. Dla Torino to dopiero pierwszy zdobyty punkt w tym sezonie.

W sobotę na przeciwko siebie stanęli Sebastian Walukiewicz w barwach Cagliari Calcio i Arkadiusz Reca, reprezentujący Crotone FC. Gospodarze wygrali ten pojedynek 4:2. Walukiewicz dostał od „LGdS” „6”, a Reca „6,5”. Na wyższą notę zasłużył sobie między innymi dzięki asyście z 21. min. przy golu Juniora Messiasa, na pół godziny przed końcem opuścił boisko. Walukiewicz rozegrał pełne 90 minut.

Benevento Calcio z Kamilem Glikiem w składzie przegrało z SSC Napoli 1:2. To podopieczni Filippo Inzaghiego wyszli na prowadzenie po golu Roberto Insigne, ale goście zdołali zdobyć dwie bramki i wywieźć trzy punkty. Polak został oceniony na „5,5”. Przy golu Andrei Petagny „przysnął” podobnie jak cała linia defensywna.

Błysk Bartłomieja Drągowskiego

„Bartłomiej Drągowski miał co najmniej trzy kluczowe interwencje” – podsumowują występ polskiego bramkarza przeciwko Udinese Calcio dziennikarze „La Gazzetta dello Sport”. Tzw. truskawką na torcie – jak mawia klasyk – była parada po strzale Gerarda Deulofeu. Najpopularniejszy włoski dziennik sportowy dał Polakowi za to spotkanie notę „7,5”. Lepiej oceniony został tylko strzelec dwóch goli dla AFC Fiorentiny Gaetano Castrovilli. Piłkarze z Florencji po męczarniach zdobyli komplet punktów, zwyciężając 3:2. Dla zespołu Beppe Iachiniego była to druga wygrana w Serie A i po pięciu kolejkach zajmuje 10. miejsce w tabeli.

Wojciech Szczęsny nie zaliczył najlepszego występu przeciwko Hellasowi Werona. Jego Juventus FC zawiódł remisując 1:1, a Polak nie popisał się niczym wielkim. „To nie był wieczór z jego wielkimi interwencjami. Hellas oddał tylko dwa celne strzały” – napisał „La Gazzetta dello Sport”. Jeden z tych strzałów bramkarz reprezentacji Polski sparował na rzut rożny, a drugi wyciągał już z siatki. W 60, minucie pokonał go Andrea Favilli. Kilkanaście minut później wyrównał Dejan Kulusevski. To już trzeci remis ekipy Andrei Pirlo. „Stara Dama” po pięciu kolejach z dziewięcioma punktami zajmuje piąte miejsce w tabeli. Całe spotkanie przesiedział na ławce rezerwowej gości Paweł Dawidowicz.

Występy Polaków we Włoszech – 23 -25 października 2020

Serie A

Karol Linetty (Torino FC) – 90 minut i bramka przeciwko US Sassuolo (3:3)

Bartłomiej Drągowski (ACF Fiorentina) – 90 minut przeciwko Udinese Calcio (3:2)

Kamil Glik (Benevento Calcio) – 90 minut przeciwko SSC Napoli (1:2)

Piotr Zieliński (SSC Napoli) – poza kadrą meczową z powodu choroby

Sebastian Walukiewicz (Cagliari Calcio) – 90 minut przeciwko Crotone FC (4:2)

Arkadiusz Reca (Crotone FC) – 61 minut i asysta przeciwko Cagliari Calcio (2:4)

Łukasz Skorupski (Bologna FC) – 90 minut przeciwko SS Lazio (1:2)

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria) – 90 minut przeciwko Atalancie Bergamo (3:1)

Wojciech Szczęsny (Juventus FC) – 90 minut przeciwko Hellas Werona (1:1)

Paweł Dawidowicz (Hellas Werona) – cały mecz na ławce rezerwowych przeciwko Juventus FC (1:1)

Arkadiusz Milik (SSC Napoli) – niezarejestrowany do rozgrywek Serie A

Serie B

Mariusz Stępiński (US Lecce) – 81 minut przeciwko Cosenza Calcio (1:1)

Marcin Listkowski (US Lecce) – poza kardą meczową

Paweł Jaroszyński (Pescara Calcio) – 90 minut i żółta kartka w meczu przeciwko Frosinone Calcio (0:2)

Piotr Parzyszek (Frosinone Calcio) – cały mecz na ławce rezerwowych przeciwko Pescarze Calcio (2:0)

Sebastian Musiolik (Pordenone Calcio) – cały mecz na ławce rezerwowych przeciwko Regginie Calcio (2:2)

Thiago Cionek (Reggina FC) – 90 minut i żółta kartka przeciwko Pordenone Calcio (2:2)

Tomasz Kupisz (US Salernitana) – 90 minut przeciwko Ascoli Calcio (1:0)

Patryk Dziczek (US Salernitana) – 6 minut i żółta kartka przeciwko Ascoli Calcio (1:0)

Bartosz Salomon (SPAL Ferrara) – 90 minut przeciwko RL Vicenza (3:2)

Szymon Żurkowski (FC Empoli) – poza kadrą meczową (rehabilitacja do zabiegu na prawej nodze)