Mateusz Klich zanotował asystę, a jego Leeds United rozbiło rewelację rozgrywek Premier League – Aston Villę. Powody do zadowolenia mają Jan Bednarek i Łukasz Fabiański. Po 9-miesięcznej przerwie do gry wrócił Krystian Bielik. Oto, jak w miniony weekend na angielskich boiskach spisali się Polacy.

Leeds mierzyło się z Aston Villą, która do tej pory zanotowała komplet punktów, a na rozkładzie miała m.in. Liverpool, który rozbiła 7:2. Tym razem górą jednak były Pawie. Niemały udział przy zwycięstwie miał Mateusz Klich, który tradycyjnie wyszedł w pierwszym składzie i rozegrał 90 minut.

Polak był jednym z najlepszych na boisku. Miał najwięcej kontaktów z piłką, najwięcej podań, a występ zwieńczył asystą przy golu na 2:0. Miano man of the match należy jednak do Patricka Bamforda – autora hat-tricka.

Klich po sześciu meczach w Premier League na koncie ma już dwa gole i dwie asysty. Leeds z 10 pkt na koncie zajmuje 5. miejsce.

Również 10 pkt po sześciu kolejkach ma Southampton. Święci niespodziewanie ograli lidera rozgrywek, Everton 2:0. Jan Bednarek rozegrał kolejne 90 minut.

Zadowolony ze swojego występu może być również Łukasz Fabiański. Polski bramkarz dał się pokonać tylko raz Manchesterowi City, a West Ham zremisował 1:1. Przy golu Fabiański nie mógł nic zrobić, a w końcówce świetną interwencją uratował zespół przed porażką.

Remisy Polaków w Championship

W Championship doszło do „polskiego” starcia. Millwall z Bartoszem Białkowskim w bramce zremisowało z Barnsley (1:1), które reprezentuje Michał Helik. Obaj rozegrali po 90 minut, a były obrońca Cracovii zobaczył żółtą kartkę. Helik ma mocno „kartkowe” wejście do angielskiego futbolu, bo po sześciu meczach na koncie ma już jedną czerwoną i dwie żółte kartki. Oraz jednego gola.

Cały czas słabo spisuje się Derby County. Tym razem zremisowali na wyjeździe z Nottnhgam 1:1. Kamil Jóźwiak rozegrał 90 minut. Trafił nawet do siatki, ale arbiter słusznie odgwizdał pozycję spaloną – kolega z zespołu Jóźwiaka przeszkadzał bramkarzowi w interwencji.

Po 284 dniach na boisko wrócił Krystian Bielik. 13 stycznia Polak doznał kontuzji zerwania więzadeł krzyżowych w meczu Derby U-23 z Tottenhamem. Po długiej i żmudnej rehabilitacji po kontuzji nie ma śladu, a Bielik będzie stopniowo wprowadzany do gry. Na razie rozegrał 66 minut w drużynie U-23 w rozgrywkach Premier League 2. Derby wygrało z Southampton 3:1.

Polacy w Anglii – 23-25 października

Premier League

Łukasz Fabiański (West Ham) – 90 minut przeciwko Manchesterowi City (1:1)
Jan Bednarek (Southampton) – 90 minut przeciwko Evertonowi (2:0)
Mateusz Klich (Leeds United) – 90 minut i asysta przeciwko Aston Villi (3:0)
Kamil Grosicki (West Brom) – poza kadrą meczową przeciwko Brighton (1:1)

Championship

Michał Helik (Barnsley) – 90 minut i żółta kartka przeciwko Millwall (1:1)
Bartosz Białkowski (Millwall) – 90 minut przeciwko Barnsley (1:1)
Kamil Jóźwiak (Derby County) – 90 minut przeciwko Nottingham (1:1)
Przemysław Płacheta (Norwich) – od 85. minuty przeciwko Wycombe (2:1)
Krystian Bielik (Derby County) – do 66. minuty w meczu rezerw przeciwko Southampton U-23 (3:1)