Hat-trick Lewandowskiego i trzecie z rzędu wyróżnienie dla Polaka jako najlepszego piłkarza kolejki. To tyle z dobrych wieści u Polaków na niemieckich boiskach. Jak radzili sobie w miniony weekend?

Lewandowski się nie zatrzymuje i bije kolejne rekordy. Po pięciu kolejkach Bundesligi ma na koncie 10 goli – pobił tym samym swój własny wyczyn. Rok temu po pięciu seriach miał jedno trafienie mniej.

Hat-trick przeciwko Eintrachtowi sprawił, że Lewandowski trzeci raz z rzędu został wybrany przez „Kicker” najlepszym zawodnikiem kolejki. Wyrównał tym samym osiągnięcie Toniego Kroosa, który również trzykrotnie z rzędu najlepszy był w sezonie 2009/10. Polak od „Kickera” otrzymał notę 1, czyli „klasę światową”.

Lewandowski lada moment powinien zostać drugim najlepszym strzelcem w historii Bundesligi. Aktualnie ma 246 goli, a drugi w klasyfikacji Klaus Fischer ma ich 268. Lidera, Gerda Muellera będzie dogonić trudno. Legendarny napastnik zdobył 365 bramek.

Szansę w Stuttgarcie otrzymał Marcin Kamiński. Polak wszedł na boisko w 34. minucie przy stanie 1:1 za kontuzjowanego Marca Olivera Kempfa. Wynik nie uległ już zmianie. Kamiński za swój występ dostał notę 4, jedną ze słabszych w zespole.

W Bundeslidze zadebiutował Robert Gumny. Były obrońca Lecha wszedł na boisko w 81. minucie meczu przeciwko Leverkusen. Całe spotkanie w bramce rozegrał Rafał Gikiewicz. W jednej z ostatnich akcji meczu, jeszcze przy stanie 1:2, polski bramkarz pobiegł w pole karne przeciwnika. Augsburg wykonał jednak fatalnie rzut rożny i nadział się na natychmiastową kontrę.

Piątek już na stałe rezerwowym

Coraz słabsza pozycja w Herthcie Berlin Krzysztofa Piątka. Polski napastnik trzeci mecz z rzędu usiadł na ławce i zalicza jedynie „ogony”. Tym razem wszedł na ostatnie sześć minut w meczu przeciwko RB Lipsk (1:2). Hertha po pięciu meczach ma zaledwie 3 pkt, a Piątek jedną asystę i żadnego gola. Do siatki trafił natomiast jego konkurent do gry w ataku – Jhon Cordoba.

Łukasz Piszczek tym razem cały mecz przesiedział na ławce rezerwowych. BVB pokonała w derbach Schalke 3:0. Także rezerwowym był Bartosz Białek z Wolfsburga.

Nieudany debiut Stanilewicza

Na zapleczu Bundesligi zadebiutował w barwach Darmstadt Adrian Stanilewicz. Urodzony w 2000 roku pomocnik nie będzie jednak wspominał miło debiutu. Wszedł na boisko w 86. minucie, gdy jego zespół prowadził 2:1, a w doliczonym czasie sprokurował rzut karny, po którym St. Pauli wyrównało.

Wciąż tylko rezerwowym w Fortunie Duesseldorf jest Jakub Piotrowski. 23-latkowi do niedawna wróżono wielką karierę, ale po tym, jak odbił się od ligi belgijskiej, teraz nie może przebić się w 2. Bundeslidze. 90 minut rozegrał za to Adam Bodzek. Fortuna przegrała 0:3 z Hannoverem. Identyczny wynik zanotował Eintracht Brunszwik, w którym do 76. minuty grał Martin Kobylański.

Polacy w Niemczech – 23-26 października

Bundesliga

Robert Lewandowski (Bayern) – do 68. minuty i 3 gole przeciwko Eintrachtowi (5:0)
Łukasz Piszczek (BVB) – na ławce przeciwko Schalke (3:0)
Krzysztof Piątek (Hertha) – od 84. minuty przeciwko RB Lipsk (1:2)
Marcin Kamiński (Stuttgart) – od 34. minuty z FC Koeln (1:1)
Rafał Gikiewicz (Augsburg) – 90 minut przeciwko Leverkusen (1:3)
Robert Gumny (Augsburg) – od 81. minuty przeciwko Leverkusen (1:3)
Bartosz Białek (Wolfsburg) – na ławce przeciwko Arminii Bielefeld (2:1)

2.Bundesliga

Dawid Kownacki (Fortuna Duesseldorf) – poza kadrą, kontuzja
Jakub Piotrowski (Fortuna Duesseldorf) – na ławce przeciwko Hannoverowi (0:3)
Adam Bodzek (Fortuna Duesseldorf) – 90 minut przeciwko Hannoverowi (0:3)
Dennis Jastrzembski (SC Paderborn) – od 86. minuty przeciwko Sandhausen (1:1)
Martin Kobylański (Eintracht Brunszwik) – do 76. minuty przeciwko Jahn Regensburg (0:3)
David Blacha (VfL Osnabrueck) – od 71. minuty przeciwko Heidenheim (1:1)
David Kopacz (Wurzburger Kickers) – do 69. minuty przeciwko HSV (1:3)
Adrian Stanilewicz (SV Darmstadt) – od 86. minuty przeciwko St. Pauli (2:2)

3.Bundesliga

Adrian Małachowski (FC Magdeburg) – poza kadrą
Sebastian Mrowca (Wehen Wiesbaden) – poza kadrą, kontuzja
Markus Piossek (SV Meppen) – do 70. minuty i asysta przeciwko Kaiserslautern (3:2)