W poniedziałek reprezentanci Polski zaczęli ściągać do Warszawy na zgrupowanie. Podczas konferencji prasowej przez dziennikarzy przepytany został kapitan naszej kadry Robert Lewandowski. Podkreślił co będzie kluczem do sukcesy podczas trzech najbliższych spotkań z Węgrami, Andorą i Anglią. Znalazło się też miejsce na kilka komplementów w kierunku nowego selekcjonera Paulo Sousy.

Przed biało-czerwonymi start w eliminacjach mistrzostw świata 2022 i to pod wodzą nowego selekcjonera. Poulo Sousa i jego podtopieni w tempie ekspresowym będą musieli nawiązać porozumienie zarówno w sferze taktycznej jak i mentalnej. Przed nimi trzy ważne mecze w drodze na katarski mundial. Najpierw zagrają w Budapeszcie z Węgrami (25. marca), później z Andorą w Warszawie (28. marca) i na koniec w Londynie z Anglią (31. marca).

– Zdajemy sobie sprawę, że mamy niewiele czasu i mało jednostek treningowych. My, jako piłkarze, wiemy, że podejście do tych meczów będzie kluczowe. Trzeba pokazać nie tylko taktykę, jaką będziemy stosować, ale też swoje indywidualne umiejętności. To może mieć bardzo duży wpływ na naszą grę, bo – jak wspomniałem – czasu jest mało – tłumaczył „Lewy” podczas wideokonferencji.

As naszej reprezentacji mocny nacisk kładzie na to, żeby sami zawodnicy podczas debiutanckiego zgrupowania Sousy wycisnęli z siebie jak najwięcej, bo wszystkie założenia trenera w kilka dni nie sposób przełożyć na boiskowe realia.

– Teoria będzie miała znaczenie, ale praktyka jest ważniejsza. Dlatego my, jako piłkarze nie możemy oczekiwać za dużo, ale musimy skoncentrować się na tym, co potrafimy grać, by wyciągnąć z tego okresu jak najwięcej. A trener może nam w tym pomóc. Każdy z nas wie jak się gra w jakim systemie, jak się poruszać… Od trenera dostaniemy wytłumaczenie, kilka wskazówek, a reszta zależy od nas – przekazał Lewandowski.

Kapitan dodał, że to na piłkarzach spoczywa największa odpowiedzialność. – Nawet jeśli będzie brakowało automatyzmów, to będziemy mieli lekkość w grze, taką pozytywną fantazję, by stwarzać sytuacje. Musimy być świadomi, że nawet przy nowej taktyce to od nas zależy, jak będziemy się poruszać, wykorzystywać wiedzę od trenera. Ale nie tyko dzięki założeniom i taktyce możemy grać dobrze, także dzięki naszemu podejściu możemy dobrze grać.

Napastnik FC Bayernu Monachium opowiedział też o rozmowie z nowym szkoleniowcem i pierwszym wrażeniu. Nie zabrakło komplementów w kierunku warsztatu nowego trenera kadry.

– Moja rozmowa z trenerem przebiegała w bardzo dobrej atmosferze. Można było wyczuć, że ma dużą wiedzę i pomysł, jak chce grać. Widać jego doświadczenie, obycie. Od początku to było czuć, również pewność siebie trenera. Takie wrażenie odniosłem – przyznał 32-letni napastnik.

– Jeżeli chodzi o komunikację z trenerem, to na dzień dzisiejszy wygląda to dobrze, przejrzyście, jasno. Mam nadzieję, że w praktyce również to będzie widoczne. W treningach, a przede wszystkim w meczach – dodał.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here