Przed reprezentacją Polski do lat 21 ostatni mecz w ramach eliminacji do młodzieżowych mistrzostw Europy. Szanse na awans pozostają już tylko matematyczne. Co się musi stać, by Polska zagrała na przyszłorocznym Euro?

Polska nie ma już szans na wygranie swojej grupy eliminacyjnej. Wciąż jednak może zająć drugie miejsce. By tak się stało, konieczna jest wygrana z Łotwą. Spotkanie rozpocznie się we wtorek 17 listopada o godzinie 17.30.

Na młodzieżowe Euro awansuje dziewięć reprezentacji, które wygrały grupy eliminacyjne oraz pięć najlepszych z klasyfikacji drugich miejsc. W tej klasyfikacji nie będą liczone wyniki z drużynami z ostatnich miejsc. To oznacza, że w końcowym bilansie Polsce odjęte zostaną punkty zdobyte przeciwko Łotwie. Wygrać jednak trzeba, bo w przypadku remisu bądź porażki, Polskę z drugiego miejsca może zepchnąć Bułgaria, która zagra z Estonią.

Polska U-21. Warunki awansu na Euro U-21

Zakładamy jednak, że biało-czerwoni poradzą sobie z autsajderem grupy i ostatecznie zajmą drugie miejsce. Tu do gry wchodzi już matematyka.

W klasyfikacji drużyn z 2. miejsc Polska będzie miała 14 punktów. Wyprzedzi na pewno Macedonię Północną oraz Austrię. To oznacza, że zajmie minimum 7. miejsce w tej tabeli. By awansować, musi wspiąć się na piątą lokatę.

Najchętniej spoglądamy w stronę Rumunii. W ostatnim meczu grają u siebie z liderem Danią, która jest już pewna awansu na Euro U-21. Jeśli Rumunia przegra, pozostanie w tabeli za Polską. Remis albo wygrana oznacza, że Polskę przeskoczy.

Rękę do Polaków musieliby wyciągnąć także Belgowie. W ostatnim meczu grają z Bośnią i Hercegowiną. Tylko porażka sprawi, że znajdą się za biało-czerwonymi.

Najbardziej zawiła jest sytuacja w grupie 4. Tu o drugie miejsce korespondencyjnie powalczą Szkocja i Chorwacja. Szkoci grają na wyjeździe z Grecją. Wygrana zapewni im 2. miejsce i „oczko” więcej od Polski. Jeśli przegrają lub zremisują, to będą mieli mniej punktów od Polski.

Ale jeśli przegrają lub zremisują, to szansa otwiera się przed Chorwacją. Ci podejmą u siebie Litwę. Wygrana więcej niż jedną bramką (z wyłączeniem rezultatu 2:0) sprawi, że przeskoczą Polskę. Zwycięstwo dokładnie 2:0 sprawi, że będą mieli taki sam bilans punktowy (14) i bramkowy (15:7), jak Polska. Wówczas zadecydują gole strzelone we wszystkich wyjazdowych meczach. Tu lepsza jest nasza reprezentacja (8:6).

Zagmatwana jest również sytuacja w grupie 1. Z powodu napiętej sytuacji politycznej w Górskim Karabachu, nie dojdzie do skutku mecz Armenia – Islandia. Najprawdopodobniej Islandczykom zostanie przyznany walkower, co oznacza, że wyprzedzą Polskę. Ostateczne decyzje nie zostały jeszcze podjęte. Polska natomiast na pewno nie wyprzedzi Szwajcarii i Portugalii (lub Holandii).

Do awansu na Euro U-21 potrzeba zatem spełnienia dwóch z trzech następujących warunków:

  • Rumunia przegrywa z Danią -> Niezrealizowany
  • Belgia przegrywa z Bośnią i Hercegowiną -> Zrealizowany
  • Szkocja nie wygrywa z Grecją (warunek konieczny), a dodatkowo Chorwacja nie wygrywa z Litwą LUB wygrywa jedną bramką LUB wygrywa 2:0 -> Niezrealizowany (Szkocja przegrała, ale Chorwacja wygrała 7:0)

Polska przegrywa z Łotwą, a i tak zajmuje 2. miejsce

W teorii może się jeszcze zdarzyć, że Polska przegra z Łotwą, a Bułgaria zremisuje z Estonią. Przy takim obrocie spraw Polska wciąż pozostanie na 2. miejscu, ale na „dole” tabeli Łotwa przeskoczy Estonię. Wówczas w klasyfikacji drużyn z 2. miejsc Polska miałaby tylko 11 pkt i definitywnie przekreśliłaby swoje szanse na awans.

Dlatego z Łotwą trzeba po prostu wygrać. A potem liczyć, że przynajmniej dwie inne reprezentacje na ostatniej prostej się poślizgną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here