Maciej Stolarczyk udanie rozpoczął przygodę w roli selekcjonera reprezentacji Polski U-21, choć zadania nie miał trudnego. Biało-czerwoni pokonali Łotwę 3:1, ale na młodzieżowe mistrzostwa Europy nie pojadą.

W pierwszej połowie Polacy bili głową w mur. Choć przeważali, to z ich ataków praktycznie nic nie wynikało.

Sytuacja zmieniła trzy minuty po wznowieniu gry. Po dośrodkowaniu Sebastiana Kowalczyka świetnie do strzału złożył się Bartosz Białek, który pół-przewrotką pokonał bramkarza rywali.

Niecały kwadrans później było 2:0. Z rożnego wrzucił Mateusz Bogusz, a głową strzelił Jakub Kiwior. Trzecią bramkę dorzucił rezerwowy Patryk Klimala. Łotysze ustalili wynik spotkania w końcówce. Szymon Czyż niefortunnie wybijał piłkę, trafił wprost w rywala, a sytuację jeden na jednego z Radosławem Majeckim wykorzystał Marko Regza.

Polska nie jedzie na Euro U-21

Polska dzięki wygranej zapewniła sobie 2. miejsce w grupie. By awansować na przyszłoroczne Euro U-21 musiała być w gronie pięciu najlepszych drużyn z klasyfikacji drugich miejsc.

O tym, jakie wyniki musiały paść w pozostałych spotkaniach pisaliśmy w poniższym artykule.

Szkocja przegrała z Grecją, ale Chorwacja pokonała Litwę 7:0. Oznaczało to, że pierwszy z warunków nie został spełniony.

Nadzieję w serca kibiców wlała Bośnia i Hercegowina, która pokonała Belgię 3:2. W tym momencie los Polski leżał w rękach Danii, która mierzyła się z Rumunią.

Dokładnie przez 22 minuty w wirtualnej tabeli Polska mogła czuć się uczestnikiem Euro U-21. Od 50. minuty Duńczycy prowadzili bowiem 1:0. Chwilę później Dania grała już w dziesiątkę po tym, jak czerwoną kartkę zobaczył, przebywający ledwie od pięciu minut na boisku, Sebastian Hausner.

W 72. minucie Rumunia wyrównała na 1:1 i takim rezultatem zakończyło się spotkanie. Oznacza to, że Polacy nie pojadą na Euro U-21. W klasyfikacji drużyn z 2. miejsc mają tyle samo punktów (14), co Chorwacja i Rumunia, ale gorszy bilans bramkowy.

W teorii istnieje jeszcze jedna furtka na awans Polaków. Mecz Armenia – Islandia został najpierw przeniesiony na Cypr z powodu napiętej sytuacji politycznej w Górskim Karabachu, a potem odwołany przez zbyt dużą liczbę zakażeń koronawirusem wśród Ormian. UEFA najprawdopodobniej przyzna Islandii walkower, choć oficjalne decyzje jeszcze nie zapadły. Gdyby UEFA nakazała jednak grać w innym terminie, to Polska musiałaby liczyć na stratę punktów przez Islandię, a następnie, że Szwecja nie wygra dwóch pozostałych spotkań (z Włochami i Armenią). To jednak tylko rozważania, bo wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że walkower zostanie przyznany.

Brak awansu na MME dla kilkunastu zawodników oznacza koniec przygody w reprezentacją młodzieżową. Pozostaje im już tylko walka o „dorosłą” kadrę. W kolejnych spotkaniach U-21 grać będą mogli piłkarze z rocznika 2000 i młodsi.

Polska – Łotwa 3:1 (0:0)
1:0 – Białek 48′
2:0 – Kiwior 61′
3:0 – Klimala 71′
3:1 – Regza 81′

Polska: Majecki – Gumny, Piątkowski, Kiwior, Puchacz – Skóraś (80. Szysz), Bogusz, Dziczek, Kowalczyk (62. Kurminowski), Marchwiński (86. Czyż) – Białek (62. Klimala).